Památky a zajímavosti v Nové Bystřici a okolí

Tipy na výlety

Novobystřicko - ráj pro turisty

Nová Bystřice a její okolí nabízí optimální podmínky pro pěší turistiku - značené turistické cesty vedou většinou lesem, loukami a málo frekventovanými cestami.

Po modré turistické značce dojdete z Nové Bystřice, přes Klášter - kostel Nejsvětější Trojice, Muzeum čs. opevnění až k hradu Landštejn. Trasa měří cca 11 km.

Po zelené turistické značce se můžete vydat k nejsevernějšímu bodu Rakouska a Kameni republiky, který leží u Lesního hotelu Peršlák. Trasa měří cca 8 km.

Graselova stezka Nová Bystřice vede nejkrásnějšími kouty neporušené přírody kolem Nové Bystřice. Tato značená stezka je také vhodná pro chůzi s Nordic Walking holemi.

V okolí vesničky Senotín vede 1 km dlouhá Naučná stezka Senotín, která seznamuje s přírodními a technickými zajímavostmi i historií okolní krajiny České Kanady. Trasa stezky začíná u zastávky úzkokolejné železnice Senotín, má 8 zastavení a končí na návsi v Senotíně.

Novou Bystřici a okolí protíná mnoho značených cyklotras, které lze různě propojovat a vytvářet tak různě náročné okruhy.

Jindřichův Hradec

Zámek, původně gotický hrad v Jindřichově Hradci byl založen ve 13. století na soutoku Nežárky a Hamerského potoka, na místě starší vodní tvrze. Po Pražském hradu a zámku v Českém Krumlově je největším zámeckým komplexem České republiky a dnes patří mezi velmi oblíbené turistické cíle. Je ve vlastnictví státu (správu zajišťuje Národní památkový ústav) a je přístupný veřejnosti.

Muzeum veteránů Nová Bystřice - Muzeum veteránů v Nové Bystřici je prvním a největším muzeem amerických předválečných automobilů v Čechách. Sídlí v budově staré industriální textilky, která přímo vybízí k procházce historií.


Regionální úzkokolejné muzeum - muzeum se nachází na vlakovém nádraží v Nové Bystřici. Otevírací doba: červenec, srpen - denně 8.30-18.00; červen, září, říjen - víkendy a svátky 9.00-17.00. Vstupné: dobrovolné.

Úzkorozchodná trať - vede z Jindřichova Hradce do Nové Bystřice a je unikátní technickou památkou. Kromě motorových vlaků se cestující mohou svézt i v historických parních vlacích. Trať vede krajinou přírodního parku Česká Kanada.

Stezka 20 století

Česko-rakouská přeshraniční naučná stezka představuje ve dvou okruzích (dlouhém a krátkém) historický vývoj místního regionu ve 20. století. Během této doby bylo místní území několikrát zasaženo dramatickými politickými změnami.